Kredyt samochodowy z autokomisu, czy przez swój bank?

Kredyt samochodowy zaliczany jest do grupy produktów celowych. Przyporządkowanie to skutkuje tym, że kredyty samochodowe możemy wykorzystać jedynie na jeden cel, jakim jest kupno pojazdu. Podobnie rzecz się ma z kredytami mieszkaniowymi, których przeznaczeniem jest zakup nieruchomości. Jednakże dzięki temu kredyty samochodowe oferują nam niższą marżę od kredytów gotówkowych, a w dodatku często banki umożliwiają rozłożenie ich spłaty na więcej rat. Ważną cechą jest także wysokość kredytu, która w tym przypadku znacznie przewyższa maksymalną wysokość kredytu gotówkowego. Z kolei minimalna wysokość kredytu samochodowego jest ustawiona dużo wyżej niż przy gotówkowym. Dlatego nie otrzymamy kredytu samochodowego w wysokości np. 5000, czy 10000 zł.

Kredyt na samochód przez internet udzielają zwykle banki, mimo to niekiedy napotykane są także spółki podległe bankom parające się finansowaniem zakup pojazdów. Salony samochodowe przeważnie kooperują z kolei z różnymi instytucjami finansowymi. Najczęściej są to banki swojej marki jak Volkswagen Bank, czy Toyota Bank. W przypadku autokomisów, ich partnerami są zwykle banki oraz firmy leasingowe. Autokomisy starają się mieć maksymalnie szeroką paletę ofert finansowania, gdyż źródłem ich dochodu jest również prowizja bankowa od udzielonego kredytu.

Za sprawą różnic w kosztach pozyskania i obsługi kredytów wielu klientów decyduje się na zaciągnięcie go w innym banku niż sugerowany przez zbywcę samochodu. Często zdarza się, że jest to obwarowane dodatkowymi formalnościami, czy innymi procedurami. Jednakże nie jest ich wiele i z reguły opłaca się przez nie przebrnąć, by finalnie pożyczyć pieniądze na korzystniejszych warunkach. Nie możemy poprzestawać na sprawdzeniu wyłącznie oferty swojego banku, gdyż wcale nie musi ona być dla nas korzystna finansowo. Możliwość skorzystania z tańszego kredytu o niższej prowizji i oprocentowaniu ma spore znaczenie dla domowego budżetu, gdyż spłata mniej go obciąży.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*