Czym jest umowa na wyłączność?

Konsekwencje braku umowy na wyłączność

Mnóstwo umów zawieranych z klientami to umowy skutku. Znaczy to, iż klient płaci jedynie wówczas, gdy biuro doprowadzi do transakcji. Jakie są konsekwencje dla biura? Nie ma gwarantowanego wynagrodzenia ani zwrotu poniesionych wydatków w trakcie realizacji zlecenia. Więc mechanicznie zaczyna funkcjonować reguła „kto pierwszy, ten lepszy”. Powstaje rywalizacja między biurami mającymi umowę podpisaną na to samo mieszkanie. Biura nie pokazują w ogłoszeniach precyzyjnego adresu nieruchomości, nie pokazują budynku z zewnątrz ani jego otoczenia.

Czego możemy oczekiwać od pośrednika?

Obowiązki przedstawiciela to: ocena nieruchomości, określenie prawdziwej ceny, i również ustalenie samej zdatności nieruchomości do sprzedaży. Przykładowo przeszkodą może wykazać się zgromadzenie niezbędnej dokumentacji lub zdobycie zgody współwłaścicieli na sprzedaż nieruchomości. Pośrednik określa co jest zaletą, i co wadą oferty, jakie grupy osób mogą być nią zainteresowane, gdzie oraz w jaki sposób poszukiwać nabywcy.

Co zrobić, aby współpraca była efektywna oraz satysfakcjonująca?

Po pierwsze zaufać. Pośrednik przeprowadza setki, jeżeli nie tysiące transakcji rocznie. Zna się na rynku oraz na cenach. Może odpowiednio zaprezentować nieruchomość, tak, żeby znalazła nabywcę/najemcę, pośredniczy w ciężkim przebiegu pertraktacji. Inna zaleta, szczególnie dla umów wyłącznych, to sprzedaż na najkorzystniejszych warunkach, jakie sektor proponuje w konkretnym momencie. Po udanej transakcji zazwyczaj obie strony są na tyle zadowolone, iż wystawiają pośrednictwu pochlebne opinie. To niezwykle miłe chwile dla każdego przedstawiciela.

Źródło artykułu: https://otico.pl/blog/umowy-na-wylacznosc-podpisywac-czy-nie/

 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*